Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Pınar Gültekin ve Tüm Kadın Cinayetlerinin Failleri Hesap Vermelidir!

Pınar Gültekin ve Tüm Kadın Cinayetlerinin Failleri Hesap Vermelidir!

Pınar Gültekin’in ve Tüm Kadın Cinayetlerinin Hesabını Soracağız !

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, kadınların sadece kadın oldukları için yaşadıkları şiddet, taciz, tecavüz, güvencesizlik ve yaşam hakkının elinden alınması gibi sorunlar ürkütücü boyutlarda yaygınlaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Urla ilçesinde 5 gündür kayıp olan Pınar Gültekin, üzerine benzin dökülüp yakılarak ve cinayeti örtmek adına üstüne beton dökülmek suretiyle vahşice katledilmiştir. Pınar, kadın cinayetleri bağlamında adı anılan ilk kadın olmadığı gibi ne yazık ki son da olmayacaktır.

Yine aynı gün oğlu tarafından pompalı tüfekle vurulan Seher Fak hayatını kaybetmiştir.

Ağrı’da  kayınbiraderinin tecavüzüne uğrayıp şikayetçi olan Fatma Altınmakas ise eşi tarafından katledilmiş ve tecavüz zanlısı serbest bırakılmıştır. Kadın cinayetlerinde fail birden fazladır. Sadece kadını öldürenler değil, failin yakın çevresi, içinde doğup büyüdüğü ortamın kültürel kodları, teşvik edebilecek cezasızlık süreçleri ve iyi hal indirimleri ile süreç failden çıkıp toplumsal suça dönüşmüş durumdadır.

Türkiye’nin kadın cinayetleri tablosu apaçık önümüzde dururken İstanbul Sözleşmesi gibi kadına yönelik şiddetle mücadele eden ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen bir uluslararası insan hakları sözleşmesinin tartışmaya açılıp şiddetin meşrulaştırılmaya ve cezasızlaştırılmaya çalışılıyor olması kabul edilemez. Tüm kazanılmış haklarda kadınlar mücadeleye devam etmelidir. Kadın cinayetlerini önlemede siyasi iradenin, adli makamların ve kolluk kuvvetlerinin yetersiz kalması artık tahammül edilebilecek bir boyut olmaktan çıkmıştır.

Biz, Diyarbakır Hak İnisiyatifi Kadın Hakları Komisyonu olarak,  kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini lanetliyor, başta Pınar Gültekin olmak üzere tüm kadın cinayetlerinin takipçisi olup faillerinin en ağır cezayı alması için mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.