Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Kayapınar’daki imar alanlarının dönüştürülmesi hakkında girişimlerimiz

Kayapınar’daki imar alanlarının dönüştürülmesi hakkında girişimlerimiz

Diyarbakır Kayapınar’da cami inşaatlarının bulunduğu beş alanın imar statüsünün değiştirildiği ve bu beş camiin yıkılacağı iddiaları üzerine derneğimize ulaşan iddia ve talepler hakkında Büyükşehir Belediye Başkanlığından randevu alınmış ve  Diyarbakır HAK İnisiyatifi adına bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Kezban Yılmaz ile yapılan görüşmede, tarafımıza ulaşan; Yunus Emre, Hasan Harakani, Ahmed Yesevi, Hazreti Osman camileri ve bir caminin daha alanının dönüştürüldüğü ve yıkılacağı iddiaları gündeme getirilmiş ve konu hakkında bilgi istenmiştir.

Görüşmede Belediye Başkanları, meclis kararında geçen alanların beş değil dört alan olduğunu ve Ahmed Yesevi Camii ile Hazreti Osman Camii’nin bunlara dahil olmadıklarını dile getirmiş ve ilgili kararları paylaşmışlardır. Bu dört alandan Tepeşehir Camii olarak yapımı devam eden alanda 4 kat kaba inşaat, Yunus Emre Camii olarak yapımı devam eden alanda da yaklaşık iki kat kaba inşaat bulunmakta olup Hasan Harakani Camii ismiyle anılan yerde henüz temel atılmış olduğu ve dördüncü yerde de herhangi bir çalışmanın henüz başlamadığı paylaşılan fotoğraflarda ve kendi gözlem ziyaretimizde görülmüştür.

Diyarbakır HAK İnisiyatifi olarak; inşaatı devam eden ve etmeyen ilgili alanlar hakkında kamuoyunun beklentisi ile çözüm önerilerimiz belediye başkanlarıyla paylaşılmıştır. Başkanlar, daha önce kamuoyuna yaptıkları “herhangi bir yıkım kararı ve niyeti olmadığı” açıklamasını yinelemişlerdir. Görüşmede “yapıcı ve çözüm odaklı” bir süreç yürütmenin önemine ve gereğine işaret edilmiştir.

Süreci takip etmeye devam edeceğimizi Diyarbakır kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Diyarbakır HAK İnisiyatifi