Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Ankara’da Kaçırıldığı İddia Edilen Şahısların Akibeti Aydınlatılmalıdır!
Basın Açıklamaları - Darbe & OHAL - 30 Haziran 2017

Ankara’da Kaçırıldığı İddia Edilen Şahısların Akibeti Aydınlatılmalıdır!

Çeşitli basın-yayın kuruluşularına düşen haberlere göre; KHK ile görevlerine son verilen ve haklarında FETÖ/PYD iddiasıyla soruşturma ve tutuklama kararı olduğu iddia edilen bazı şahısların Ankara’da çeşitli yerlerde “siyah transporter” araç ile kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldığı iddia edilmektedir.

Uzun süredir haber alınamadığı bildirilen bu kişilerin ve ailelerinin ilgili resmi makamlara yaptığı başvurularda kaçırılma zamanı ve yerlerine ilişkin verdiği çeşitli bilgilerin basınla da paylaşıldığı bilinmektedir.
Kaçırılan şahısların can güvenliğiyle ilgili endişeleri olan ailelere, ilgili idari ve adli makamların henüz tatmin edici bilgi vermediği görülmektedir.

Özellikle Önder Asan’ın avukatı ve ailesi aracılığı ile açık kaynaklara düşen bilgiye göre, 1 Nisan’da kaçırıldıktan sonra 12 Mayıs tarihine kadar işkenceye maruz kaldığı ve sorgulandığı, daha sonra meskun mahal dışına bırakılarak resmi şekilde gözaltına aldırıldığı yönünde iddialar oldukça vahimdir.

Ciddiyetle araştırılması gereken bu vahim iddialar, halen akıbetleri hakkında ilgili resmi makamlardan tatmin edici bir açıklama yapılamayan diğer kişiler içinde endişeleri arttırmaktadır.

Bu şartlar altında İçişleri Bakanlığının, Ankara Valiliğinin ve ilgili Savcılıkların acil olarak ailelerin verdiği bilgileri ve alıkonulma iddialarını araştırması, ailelere ve kamuoyuna tatmin edici bir cevap vermesi, kaçırıldığı ve alıkonulduğu iddia edilen kişilerin akibetlerini aydınlatması temel bir idari sorumluluk olarak yetkililerden beklenmektedir.

Unutulmamalıdır ki, Türkiye’de bir daha 90’lı yılların karanlık dönemlerini hatırlatan yargısız infaz yöntemlerinin kullanılmayacağını taahhüt etmek ve bu yönde etkili önlemler almak Hükümetin üzerine düşen bir görevdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir