Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Afrin’e Sınırötesi Müdahale Felakettir!

Afrin’e Sınırötesi Müdahale Felakettir!

Bir süredir Hükümet yetkililerince, Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin’e sınır ötesi operasyon yapılacağı ifade edilmektedir. Suriye’de 2011 yılından beri devam eden iç çatışmalara, katliamlara, göç ve sefalete halen uluslararası kamuoyu ve güçlerce bir çözüm bulunamamışken; yeni bir müdahale, aynı zamanda yeni ölümler ve kitlesel göç dalgası anlamına gelecektir.

Ayrıca, sözü edilen müdahalenin Kürt Meselesi ile ilişkisi hükümet dahil herkesin malumudur. 2013’te başlayan Çözüm Süreci’nin 2015 yılında taraflarca sona erdirilerek çatışmaya dönülmesi yoğun hak ihlallerine sebep olmuş ve tamiri güç yıkımlarla neticelenmiştir. Hal böyle iken, Afrin’den Türkiye’ye fiili bir saldırı olmadığı halde, Türkiye’nin Afrin’e müdahalesi, içerde kangrene dönmek üzere olan Kürt Meselesinde çözümü daha da zora sokacak ve toplumsal gerilimin tırmanmasına sebep olacaktır.

Böyle bir müdahale, yakın coğrafyamızdaki toplumlar arasına nefret sokulmasına sebep olacak, Suriye krizinin çözümüne giden yolu uzatacak, Türkiye’nin uluslararası alanda büyük güçlere muhtaç kalmasına neden olacak ve Kürt Meselesinin kardeş ve komşuluğa uygun bir mecrada çözüme gidişine yeni engeller çıkaracaktır.

Hak İnisiyatifi her ne sebeple olursa olsun, savaşın ve çatışmanın karşısındadır. Ancak Suriye’de ortaya çıkan trajik tecrübe ve Türkiye içindeki Kürt Meselesi’nde çok daha büyük çıkmaza sebep olma ihtimali yüksek bu müdahaleye karşı olduğumuzu deklare ediyor, hükümeti barış politikalarına dönmeye çağırıyoruz.

HAK İNİSİYATİFİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir