Home Faaliyetler Basın Açıklamaları İfade Özgürlüğüne Yönelik Saldırıyı Kınıyoruz
Basın Açıklamaları - 22 Ekim 2017

İfade Özgürlüğüne Yönelik Saldırıyı Kınıyoruz

21.10.2017 tarihinde, Kayseri Kitap Fuarında esef verici bir olay yaşanmıştır. İddiaya göre Tekin Yayınevi, katıldığı bu fuarda dört yazar için imza günü etkinliği düzlenlemek istemiş, bunlardan ikisi olan İbrahim Ö. Kaboğlu ve R. İhsan Eliaçık, önce fuar organizasyon firması tarafından, ardından Belediye yetkilisi tarafından uygun bulunmamış, çeşitli bahanelerle bu etkinlik engellenmek istenmiş, Yayınevi’nin ısrarlı talepleri üzerine de bu yazarların her koşulda fuarda istenmediği beyan edilmiş ve sansür uygulanmak istendiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine İbrahim Kaboğlu fuara gitmeme kararı almış, R. İhsan Eliaçık ise böyle bir sansürü kabul edemeyeceğini açıklayarak saat 14.00 civarında fuara gitmiştir.

Bu gelişten haberdar olduğu ve organize olduğu anlaşılan sivil bir grup, yine önceden hazırlanmış olan kalabalık bir polis ekibinin bulunduğu alanda Eliaçık’a sözlü saldırıda bulunmuş ve fiziksel saldırıya kalkışmıştır. Buna tepki gösteren bir kısım yayınevleri olayı protesto ederek fuarı terk etmiştir. Hiç bir farklı söze tahammül edemeyen bu hoşgörüsüz ortam ülkemizin geldiği hazin aşamayı göstermektedir. “Sözleri dinleyip güzeline tabi olma ikliminden” ne kadar uzaklaştığımızın da kanıtıdır.

“Söyletmen vurun” mantığı ile yapılan ve insanlığın vahşet dönemlerini hatırlatan bu sansürü ve yapılan saldırıyı kınıyoruz. İhsan Eliaçık’a geçmiş olsun diyoruz. Hakaret, tehdit veya şiddet çağrısı olmadıkça, her söz ve düşünce ifade özgürlüğü kapsamına girer, engellenmemelidir. İfade özgürlüğüne yönelik tüm engellerin kaldırılması, bu haksız sansürü uygulayanlar ve saldırıyı yapanlar ile saldırıya engel olmayan görevliler hakkında acilen gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir