Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Sur Belediye Başkanının Gözaltına Alınması Hakkında Açıklama

Sur Belediye Başkanının Gözaltına Alınması Hakkında Açıklama

Bugün sabah erken saatlerde Diyarbakır Sur İlçesi Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in evine baskın yapılmış ve avukatının aktarımına göre baskını yapan ekipler Buluttekin, eşi ve 10 yaşında çocuklarını yere yatırarak kafalarına silah dayamışlardır.

Öncelikle sebebi ne olursa olsun, her gün belediyeye giden bir seçilmişin sabaha karşı evine baskın yapılarak kendisini, eşi ve çocuğunu böylesine paniğe sevk etmek yetkinin kötüye kullanılması ve düşmanca bir muameledir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyum atanmasından bugüne, seçimlerin daha bir yılı dolmadan 33 belediyeye keyfi ve hukukî meşruiyeti tartışmalı bir şekilde kayyumlar atanmış olması, yasal gücün muhalefeti tasfiye etmek üzere kullanıldığı anlamını pekiştirmektedir.

Seçme ve seçilme hakkının halkın bir kesimi için yasaları elinde tutan iktidar eliyle anlamsız kılınması ayrımcı ve gayrimeşrudur.

Halkın iradesini yok sayan bu hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz. Hapisteki seçilmiş belediye başkanlarının derhal serbest bırakılması ve görevlerine iade edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

 

Diyarbakır HAK inisiyatifi