Home Kategoriler Çocuk Hakları HAK İnisiyatifi’nden ana dil kampanyası: Dil Yuvadır

HAK İnisiyatifi’nden ana dil kampanyası: Dil Yuvadır

HAK İnisiyatifi Derneği Diyarbakır Temsilciliği olarak, ana dil kampanyamızı başlattığımızı duyuruyoruz!

Kampanya Hakkında

“ciyawaziya reng û zimanên we ji ayetên xweda ne.” [rûm 22]
“renklerinizin ve dillerinizin farklılığı allah’ın ayetlerindendir.” [rum 22]

Kampanyamızın sloganı: Dil Yuvadır.

İnsanın ana dili, hayatını anlamlandırıp kendisini gerçekleştirebildiği bir yuvadır. Bu sebeple Eğitim başta olmak üzere sağlık, kültür, sanat, spor ve diğer bütün alanlarda kendi ana dilinde hizmet almayanlar, bu alanların hepsinde bir ayrımcılığa maruz kalıyorlar ve eksik kalıyorlar demektir. Ayrıca Rawest Araştırma’nın Kürt gençleriyle yürüttüğü araştırmaya göre gençlerin yarısından fazlası dillerini neredeyse hiç konuşamıyorlar. Ana dilinde okuyup yazabilenlerin oranı ise çok daha düşüktür. Kamu hizmetlerinde kullanılmaması sebebiyle dil kayboluyor, asimilasyon devam ediyor. Bu gerekçeyle dil kampanyamız, öncelikle hükümet olmak üzere kamu erkine, Türkçe dışındaki dillerde eğitim ve kamu hizmeti vermek üzere bütün engellerin kaldırılması ve gerekli düzenlemelerin yapılması çağrısında bulunmaktadır.

Yine aynı araştırmadan hareketle gençler, dillerini sonraki nesle aktarmak isteseler de bunda zorlandıkları görülmektedir. Dil, müzik dinleme gibi tek yönlü etkinliklerde tercih edilse de çaba gerektiren okuma, yorum yapma gibi alanlarda çok az kullanılmaktadır. Dolayısıyla bir hak olan, aynı zamanda bir emanet olan dil Bu sebeple kampanyamız ikinci olarak ana dili Türkçe olmayanlara, hakkınıza sahip çıkın, dilinize sahip çıkın, kaybolmasına müsaade etmeyin ve kamusal hizmetleri kendi ana dilinizde de talep edin diyoruz.

Kampanya materyalleri olarak; bez çantalar, ayraçlar, broşür ve afişlerin yanı sıra sosyal medya paylaşımları için tasarımlar hazırlandı. Bez çantalarımız, Diyarbakır’daki çeşitli kitabevlerinden okul alışverişi yapanlara ücretsiz veriliyor. Afişlerimiz, şehrin çeşitli mekanlarında yer alıyor. Sosyal medya kampanyamız belirlenen takvim ışığında paylaşılıyor. Twitter, facebook ve instagram hesaplarımızdan kampanyanın gidişini izleyebilir, destek verebilirsiniz. Kampanya materyallerimiz, aşağıdaki linklerden ve galeriden paylaşılmaktadır.

Kampanyamıza destek vermek ve gelişmelerden haberdar olmak için 0530 098 92 31 numaralı WhatsApp numarasına mesaj atıp, duyuru kanallarımıza üye olabilirsiniz.

Diyarbakır HAK İnisiyatifi

Kampanya süresince paylaşılan materyallere aşağıdan erişebilirsiniz.

DilYuvadir- infografik 

 

[foogallery id=”6288″]