Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Dede ile torunu öldüren zırhlı araçlar can almaya devam ediyor!

Dede ile torunu öldüren zırhlı araçlar can almaya devam ediyor!

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Emek Caddesi üzerinde 11.09.2019 Tarihinde bir zırhlı polis aracı 6 yaşındaki Efe TEKTEKİN adlı çocuğa çarpmış ve bunun sonucunda çocuk aracın altında kalarak beyin kaması geçirmiştir. Tedavi altına alınan Efe bugün sabaha karşı yaşamını yitirmiştir.  Şehrimiz uzun zamandır devletin sert güvenlikçi politikaları nedeniyle sivil alanlar kolluk kuvvetlerinin ve bunların araçlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı hareket alanlarına dönüşmesine sebep olmuştur. Çarpmalar sonucu sivillerin ölümünün etkin bir soruşturmaya konu olmaması ve kusur veya suçların her seferinde cezasız bırakılması zırhlı araçların tehlikeli tarzda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Şimdiye dek birçok benzeri vaka sonucunda soruşturulan kamu görevlilerinin çok düşük cezalar alması veya hiç ceza almaması bunu ispatlar niteliktedir.

Kolluk kuvvetlerinin büyük zırhlı araçlarla, yoğun olarak kullanılan sivil alanlarda bu denli rahat hareket edebilmesi ve uzun zamandır bu tür vakaların artması kabul edilebilir bir durum değildir. Nitekim yaşamını yitiren Efe TEKTEKİN’in dedesi Mehmet TEKTEKİN de 6 Haziran 2018 tarihinde yine aynı bölgede TOMA adlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmiştir.

Uluslararası sözleşmeler ve anayasa, yaşam hakkını en geniş biçimde koruma altına almış ve bu hakkı, ihlal halinde ağır yaptırımlarla güvence altına alınmıştır. Hak İnisiyatifi olarak, yaşamını yitiren Efe TEKTEKİN’in ailesinin acısını paylaştığımızı belirtiyor, başsağlığı ve sabır diliyoruz. İlgili mercilerin olayla ilgili derhal soruşturma başlatmasını ve bu elim hadiseye sebep olanların derhal açığa alınarak hak, adalet ve nesafet ilkeleri çerçevesinde yargılanmalarını istiyoruz. 13.09.2019

Diyarbakır HAK İnisiyatifi